Główną atrakcją turystyczną Wyspy Slanica na środku Jeziora Orawskiego jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, którego wieże i jasna fasada przyciąga spojrzenia w czasie rejsów statkami. Świątynia Pańska została zbudowana w latach 1766-1769 jako barokowa kaplica. W roku 1843 kościół został przebudowany w stylu klasycystycznym, zyskał wówczas dwie wieże i kaplicę tzw. ślusarską. Obecnie budynek nie jest miejscem kultu świętego lecz stał się Galerią Sztuki i niewielkim Muzeum. Dookoła rozciąga się specyficzne lapidarium.
Kościół i dawny grobowiec stały się idealnym miejscem do prezentowania historii zalanych wsi. Pod dachem znajduje się ekspozycja poświęcona tej tematyce. Na pierwszy plan wysuwa się duża makieta ukazująca zatopione miejscowości. Na uwagę zasługują również fotografie przedstawiające wsie, które znalazły się na dnie Orawskiego Jeziora. Przesiedlono ponad 900 osób przed rozpoczęciem budowy Zapory Orawskiej, co miało miejsce w latach 1951-54. Najwyższe wzniesienie terytorium należącego do wsi Slanica nie zostało zalane i dziś cudownie prezentuje się na środku Jeziora Orawskiego.
Nie tylko wnętrze Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na Słowacji kryje w sobie prawdziwe dzieła sztuki. Cały teren dookoła białej świątyni został zagospodarowany do ekspozycji ludowej sztuki. Kamienne bloki stały się naturalnym tłem do prezentowanych płaskorzeźb o tematyce sakralnej, które zostały stworzone przez ludzi bez wykształcenia, na podstawie obserwacji i inspiracji z życia codziennego. Płaskorzeźby świadczą o ich naturalnych talentach i zdolnościach artystycznych. Sztuka ludowa na Słowacji rozwinęła się na przełomie XVIII i XIX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzą dzieła prezentowane na Wyspie Slanica.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"