Slanicka Wyspa Sztuki - Muzeum i Galerie z płaskorzeźbami świętych - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Najcudowniejsze dzieła tworzy Matka Natura. Ludzkie ręce potrafią wznosić wielkie budowle, czego przykładem jest postawienie Zapory Orawskiej. W ten sposób zabezpieczono przed powodziami okoliczne miejscowości i siedliska różnych istnień. Powstało największe sztuczne Jezioro Orawskie. W wyniku zatopienia kilku wsi powstała urokliwa wysepka z cudownymi dziełami rąk ludzkich, tworzonych z myślą o innym świecie. Dno Jeziora Orawskiego przywołuje skojarzenia z Atlantydą zaś liczne galerie i ekspozycje w Slanicy, sprawiły że miejsce to stało się Wyspą Sztuki.

Wyspa Slanica - atrakcje na Słowacji

Niewielka wyspa na środku Jeziora Orawskiego stała się Slanicką Wyspą Sztuki. Na jej niewielkim terytorium dumnie wznosi się Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Tylko ta budowla kultu świętego ostała się po zalaniu pięciu miejscowości. Jedną z nich jest Slanica, rodzinna wieś kodyfikatora języka słowackiego Antona Bemolaka. Jego pomnik tuż przed zalaniem został przeniesiony do kościoła, który stał się galerią sztuki. Ciekawymi atrakcjami na wyspie są ekspozycje sakralnych rzeźb.

Historia powstania Slanickiej Wyspy Sztuki

Slanický ostrov czyli Wyspa Slanicka z każdej strony otoczona jest wodami Jeziora Orawskiego. W roku 1953 pięć wiosek zniknęło pod taflą wody i tylko jedno wzgórze zdołało się wybić ponad niebieskie wody. Tereny należące w przeszłości do gminy Slanica tworzą obecnie zieloną oazę na środku Morza Orawskiego. Wyspa Slanica zajmuje 3,5 ha a jej baśniowa sceneria stała się idealnym miejscem do eksponowania sztuki.

Mapa z dojazdem do Wyspy Slanica

Slanický Ostrov leży na środku Jeziora Orawskiego i można się tam dostać motorówką, jachtem i innymi typami łodzi, które można wypożyczyć w wielu przystaniach. Ciekawą atrakcją turystyczną jest rejs statkiem po Jeziorze Orawskim, które leży w regionie Kotliny Orawskiej na północy Słowacji. Jest oddalone od granicy polsko-słowackiej w Chyżne o niespełna 15 km, zaś od Korbielowa o 30 km. Północno-wschodnia część Jeziora Orawskiego łączy się z granicą Polski. Do Jeziora Orawskiego prowadzi droga krajowa S7 a także droga wojewódzka 945.

Zwiedzanie Slanickiej Wyspy Sztuki na Słowacji

Zwiedzanie Slanickiej Wyspy Sztuki jest uzależnione od godzin kursowania statków i godzin otwarcia wypożyczani jachtów oraz łodzi. W cenie biletu wliczone jest przybicie do jednej z dwóch przystani na wyspie. Odkrywanie tajemnic skrytych na wyspie także jest ograniczone czasowo. Turyści mają do dyspozycji niepełną godzinę. Na podstawie własnych doświadczeń możemy powiedzieć, że poznawanie kultury w tym czasie wiąże się z pewnymi ustępstwami. Nie ma chwili na odpoczynek, gdy pragnie się spojrzeć na wszystkie zgromadzone na wyspie dzieła sztuki.

Wyspa Slanický Ostrov - cennik

Na wyspę można dopłynąć z kilku przystani. Parkingi koło nich są darmowe. Jeden znajduje się koło restauracji Escale, skąd trzeba przejść 500 metrów. Dorosły za rejs statkiem musi zapłacić 13 Euro, student 7 Euro, dziecko od 3 roku - 4 Euro. Euro trzeba zapłacić za pupila i tylko dzieci do lat 3 mogą skorzystać z darmowego rejsu po Jeziorze Orawskim. Wejście na Slanicką Wyspę jest bezpłatne, podobnie jak wszystkie atrakcje turystyczne znajdujące się na środku Jeziora Orawskiego. Zwiedzanie Slanickiej Wyspy Sztuki można zaliczyć do tanich wycieczek zagranicznych.

Wyspa Slanica na Słowacji dla każdego

Wyspa Slanica jest przystosowana dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych i rodzin z dziećmi w wózkach. Samochód można zaparkować w pobliżu przystani. Na statek wiedzie kładka i nie trzeba wchodzić na górny pokład, by cieszyć się pięknymi widokami w czasie rejsu. Na terenie Wyspy Slanica rozciąga się wiele ścieżek wyłożonych z kamienia. Chodniki wyznaczają trasę turystyczną do najciekawszych atrakcji na wyspie. Zielona oaza przyciąga miłośników kultury, sztuki i historii. Turystów urzekają przepiękne widoki, wspaniałe dzieła sztuki oraz mroczne tajemnice. Cudowną gratką dla inżynierów może stać się Zapora Orawska i historia powstania Jeziora Orawskiego.

Kościół na Slanickiej Wyspie Sztuki

Główną atrakcją turystyczną Wyspy Slanica na środku Jeziora Orawskiego jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, którego wieże i jasna fasada przyciąga spojrzenia w czasie rejsów statkami. Świątynia Pańska została zbudowana w latach 1766-1769 jako barokowa kaplica. W roku 1843 kościół został przebudowany w stylu klasycystycznym, zyskał wówczas dwie wieże i kaplicę tzw. ślusarską. Obecnie budynek nie jest miejscem kultu świętego lecz stał się Galerią Sztuki i niewielkim Muzeum. Dookoła rozciąga się specyficzne lapidarium.

Historia zalanych wsi na Wyspie Slanica

Kościół i dawny grobowiec stały się idealnym miejscem do prezentowania historii zalanych wsi. Pod dachem znajduje się ekspozycja poświęcona tej tematyce. Na pierwszy plan wysuwa się duża makieta ukazująca zatopione miejscowości. Na uwagę zasługują również fotografie przedstawiające wsie, które znalazły się na dnie Orawskiego Jeziora. Przesiedlono ponad 900 osób przed rozpoczęciem budowy Zapory Orawskiej, co miało miejsce w latach 1951-54. Najwyższe wzniesienie terytorium należącego do wsi Slanica nie zostało zalane i dziś cudownie prezentuje się na środku Jeziora Orawskiego.

Muzeum Sakralnej Rzeźby Ludowej - Słowacja

Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona sakralnej rzeźbie ludowej. Po wejściu do wnętrza Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego pięknie podświetlone ikony wyłaniają się na pierwszy plan. W miejscu dawnego ołtarza zawieszono na ścianie 15 sakralnych rzeźb i ikon. Co ciekawe na środku zaprezentowano najmniejsze figury a im dalej do wejścia miejsce zajęły coraz większe rzeźby. W kościele panuje półmrok i tylko podświetlone gabloty nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Płaskorzeźby sakralne z przydrożnych kapliczek

Nie tylko wnętrze Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na Słowacji kryje w sobie prawdziwe dzieła sztuki. Cały teren dookoła białej świątyni został zagospodarowany do ekspozycji ludowej sztuki. Kamienne bloki stały się naturalnym tłem do prezentowanych płaskorzeźb o tematyce sakralnej, które zostały stworzone przez ludzi bez wykształcenia, na podstawie obserwacji i inspiracji z życia codziennego. Płaskorzeźby świadczą o ich naturalnych talentach i zdolnościach artystycznych. Sztuka ludowa na Słowacji rozwinęła się na przełomie XVIII i XIX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzą dzieła prezentowane na Wyspie Slanica.

Płaskorzeźby Świętych na Wyspie Slanica

Sakralna Sztuka Ludowa prezentowana na Wyspie Slanica to nie tylko postaci Chrystusa, Matki Boskiej i Trójcy Świętej. Wykute w kamieniu płaskorzeźby, drewniane ikony, obrazy na szkle i kamienne rzeźby przedstawiają popularnych Świętych tj.: Św. Nepomucena, Św. Floriana, Św. Katarzynę, Św. Rozalię i innych postaci objętych religijnym kultem. Ludzie wierzyli, że Święci uchronią ich od nieszczęść. Szczególnym kultem otoczono Maryję, orędowniczkę i opiekunkę, dlatego tak często można spotkać Madonnę z Dzieciątkiem Jezus w radosnym tonie lub Pietę (Matkę trzymającą w ramionach zmarłego Syna).

Przydrożne Kapliczki na Wyspie Slanický Ostrov

Już przy samym zejściu na wyspę czuć ludowy klimat. Wzdłuż chodnika rozstawione są białe kapliczki z rzeźbami związanymi z kultem sakralnym. W białych kapliczkach ze szpiczastym dachem umieszczono postaci odgrywające ważną rolę w kościele. Rzeźby zawieszono we wnękach z zaokrągloną górą i imitujących okno z drewnianymi okiennicami. Nawet biały mur znajdujący się przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego stał się miejscem ekspozycji sakralnej sztuki. Każde zakątek na Wyspie Slanica został przeznaczony do prezentowania dzieł ludzkich o tematyce ludowej.

Zabytkowe Krzyże na Wyspie Slanica

Z drugiej strony Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na Orawie wśród bujnej zieleni znajduje się wystawa Krzyży z różnych epok, które ustawiano na cmentarzach. Tu także można dostrzec, jak zmieniały się upodobania i jakimi zdolnościami artystycznymi obdarzeni byli ludzie bez wykształcenia. Krzyże wykonywano z drewna, wykuwano z kamienia lub wytłaczano z żelaza i kuto z metalu. Każdy materiał pozwalał ukazać Krzyż w innej odsłonie. Przy krzyżach wyeksponowano także płyty nagrobne a raczej tablice z różnych kamieni i granitów. Niestety krótki czas przeznaczony do zwiedzania Wyspy Slanica nie pozwolił na dokładne zapoznanie się z każdą wystawą.

Aleja lipowa na Wyspie - Pomnik Przyrody

W czasie rejsu statkiem po Jeziorze Orawskim na główny plan wysuwa się niewielka Wyspa Slanica. Ciekawość wzbudza biały budynek połyskujący na tle bujnej zieleni. Miejscami drzewa są tak wysokie, że przysłaniają widok na Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego na Orawie. W czasie zwiedzania Wyspy Slanica można zauważyć, że z każdej strony świątyni rosną wysokie drzewa. Aleja Lipowa prowadzi do samego kościoła. Urzekająca roślinność została objęta ochroną w 1973 roku. Slanicki Ostrov stał się rezerwatem przyrody, pomnikiem historii i Galerią Sztuki Ludowej o tematyce Sakralnej.

Wyspa Slanica - Atrakcje dla dzieci

Najciekawszą atrakcją dla dzieci jest rejs statkiem na Wyspę Slanica, w czasie którego można podziwiać urzekające górskie krajobrazy. Po zejściu na ląd ciekawość u najmłodszych wzbudzają rzeźby, które są na wyciągnięcie malutkich rączek. Niezapomnianych wrażeń może dostarczyć spacer Aleją Lipową i kontakt z niepowtarzalną naturą, oddaloną od życia codziennego. Z pewnością miłą atrakcją dla dzieci będzie spacer na boso po trawniku lub zanurzenie stópek w Jeziorze Orawskim. Starsze dzieci może zaciekawić historia tego miejsca i eksponowana na każdym miejscu sakralna kultura ludowa.

Wyspa Slanica na Szlaku Turystycznym

Przebywając na Słowacji warto odwiedzić inne ciekawe miejsca. W odległości niespełna 30 km znajduje się Zamek Orawski wybudowany na wysokiej skale, przez co nigdy nie został zdobyty. W czasie rejsu statkiem po Jeziorze Orawskim można spojrzeć na Zaporę Orawską z innej perspektywy - z poziomu tafli wody. Zupełnie inne widoki rozpościerają się po drugiej stronie Zapory. W dolinie Orawa cudownie prezentuje się rzeka na tle drzew i krzewów. Na horyzoncie widać wysokie góry. Na jednej z nich stoi Statua Jezusa Zbawiciela, zwrócona twarzą w stronę Jeziora Orawskiego. Te wszystkie obiekty można zwiedzić w ciągu jednego dnia, co czyni wyjazd nad Jezioro Orawskie tanią wycieczką zagraniczną.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Orawski
Zapora i Zalew Orawski
Góra Pilsko
Pomnik Chrystusa Rio de Klin

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"