Zamki, Warownie, Ruiny Zamków
Polska nazwa “zamek” pojawiła się w pierwszej połowie XIV wieku i pochodzi od słowa “zamknięcie” np. drogi. To zespół budynków mieszkalnych i elementów warownych, tworzących zamknięty obwód obronny. Uważany był za ośrodek władzy królewskiej, siedzibę rycerzy lub placówkę militarną. Aż 36 zamków wzniesiono za panowania króla Kazimierza Wielkiego, który “Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną”.

Pałace Szlacheckie

To reprezentacyjne budowle mieszkalne pozbawione cech obronnych. W Polsce wznoszono w średniowieczu pałace książęce zwane “palatium”, w których znajdowały się komnaty władcy, sala reprezentacyjna i na ogół kaplica. Poza miastem wznoszono podmiejskie budowle pałacowe, noszące nazwę - Willa. Od XIX wieku pałace stały się także siedzibą władz i instytucji państwowych. Współcześnie każdy może zamieszkać w pałacu. Wiele portali z nieruchomościami oferuje pałace na sprzedaż.

Dwory i Dworki

W XV i XVI wieku termin “Dwór” oznaczał cały zespół zabudowań (tj. domy mieszkalne, spichlerze, stodoły, stajnie), otoczony wspólnym ogrodzeniem. Potem dworem zaczęto nazywać budynek murowany lub z trwałego drewna z gankiem, portykiem kolumnowym i łamanym dachem krytym gontem. Dworek to letnia siedziba miejska właścicieli ziemskich a także okresowy dom myśliwski. Współcześnie mianem “Dworek” określa się mały dom mieszkalny, posiadający charakterystyczne cechy dworu polskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"